895 Articole

rezultate preluate din toată arhiva de articole

Festivalul Filmului European 2022 pune obiectivul pe Ukraina – 05 - 11 mai 2022 Cinema Elvire Popesco | Cinemateca Eforie

De Difuzor GF| 03 Mai, 2022 | Categorie: film artistic | Vizualizări: 628

26.FFE se derulează în plin război, care perturbă nu doar viețile a milioane de ucraineni, ci și viețile europenilor, care s-au mobilizat în sprijinul refugiaților din Ucraina.
Atacul la adresa libertății oamenilor de a-și alege propriul destin, însuși principiul pe care se bazează Uniunea Europeană a generat ample acțiuni de solidaritate, dar ne-a făcut și să fim mai atenți la ce se întâmplă în jur și mai ales ne-a determinat să rămânem uniți și să apărăm democrația și valorile noastre comune.


 

26.FFE vine cu o selecție de film european curatoriată de Cătălin Olaru, directorul artistic al acestei ediții.
Afișe trailere, bilete pe Eventbook.ro sau direct din cele două cinematografe.

JOI 5 MAI
Gala de deschidere a 26.FFE
Sala Auditorium – Muzeul Național de Artă al României
19:00 Rhino / Носоріг – r: Oleg Sentsov / Ucraina / 2021 / 101’
Cinema Elvire Popesco
20:00 Domnul Jones / Obywatel Jones / Mr. Jones – r: Agnieszka Holland / Polonia, Marea Britanie, Ucraina / 2019 / 119’
Cinemateca Eforie
20:00 Ocupație sau eliberare / Второто освобождение / Occupation or Liberation – r: Svetoslav Ovcharov / Bulgaria / 2021 / 60’ (doc.)


VINERI 6 MAI
Cinema Elvire Popesco
18:30 Ultimii austrieci / Die letzten Österreicher / The last Austrians – r: Lukas Pitscheider / Austria, Ucraina / 2020 / 85’ (doc.)
20:30 Gustul foamei / Smagen af sult / A Taste of Hunger – r: Christoffer Boe / Danemarca, Suedia / 2021 / 104’
Cinemateca Eforie
18:00 Aalto / Aalto: Architect of Emotions – r: Virpi Suutari / Finlanda / 2020 / 103’ (doc.)
20:00 Atlasul păsărilor / Atlas ptáků / Bird Atlas – r: Olmo Omerzu / Cehia, Slovenia, Slovacia / 2021/ 92’


SÂMBĂTĂ 7 MAI
Cinema Elvire Popesco
16:00 Stop-Zemlia / Стоп-Земля – r: Kateryna Gornostai / Ucraina / 2021 / 122’ (Q&A)
19:00 Despre frații noștri răniți / De nos frères blessés / Faithful – r: Hélier Cisterne / Franţa, Belgia / 2021 / 95’
21:00 Spiritul sacru / Espíritu sagrado / The Sacred Spirit – r: Chema García Ibarra / Spania, Franța, Turcia / 2021 / 97’
Cinemateca Eforie
16:00 Problema de a fi viu / The Trouble with Being Born – r: Sandra Wollner / Austria, Germania / 2020 / 94’
18:00 America Latină / America Latina – r: Damiano D'Innocenzo, Fabio D'Innocenzo / Italia, Franța / 2021 / 90’
20:00 Broadway – r: Christos Massalas / Grecia, Franța, România / 2022 / 97’

DUMINICĂ 8 MAI
Cinema Elvire Popesco
16:00 Haita noastră / Külön falka / Wild roots – r: Kis Hajni / Ungaria / 2021 / 98’
18:30 Cocon / Kokon / Cocoon – r: Leonie Krippendorff / Germania / 2020 / 99’
20:30 Leonora addio – r: Paolo Taviani / Italia / 2022 / 90’
Cinemateca Eforie
13:00 Eftihia – Angelos Frantzis / Grecia / 2019 / 123’
15:30 Sonata – r: Bartosz Blaschke / Polonia / 2021 / 118’
17:45 Mi se rupe / Rien à foutre / Zero fucks given – r: Emmanuel Marre, Julie Lecoustre / Belgia, Franța / 2021 / 110’
20:00 Pământul fiilor / La terra dei figli / The Land of the Sons – r: Claudio Cupellini / Italia, Franța / 2021 / 120’


LUNI 9 MAI
Cinema Elvire Popesco
18:00 În orice clipă / Ensilumi / Any Day Now – r: Hamy Ramezan / Finlanda / 2020 / 82’
20:00 Imaculat / Immaculate – r: Monica Stan, George Chiper-Lillemark / România / 2021 / 114’ (Q&A)
Cinemateca Eforie
18:00 Nanu Tudor / My Uncle Tudor – r: Olga Lucovnicova / Belgia, Portugalia, Ungaria, Moldova / 2019 / 21’ (doc.)
& Grădina Sovietică / The Soviet Garden – r: Dragoș Turea / România / 2019 / 76’ (doc.)
20:00 Raportul de la Auschwitz / Správa / The Auschwitz Report – r: Peter Bebjak / Slovacia, Cehia, Polonia, Germania / 2021 / 96’


MARȚI 10 MAI
Cinema Elvire Popesco
18:30 Sabaya – r: Hogir Hirori / Suedia / 2021 / 91’ (doc.)
20:30 În adâncul pădurii / Le coeur noir des forets / Dark Heart of the Forest – r: Serge Mirzabekiantz / Belgia, Franța / 2021 / 104’ (Q&A)
Cinemateca Eforie
18:30 Războaie interioare / Inner Wars – r: Masha Kondakova / Ucraina, Franța / 2020 / 68’ (doc.)
20:00 Adăpostul / Foscadh / Shelter – r: Seán Breathnach / Irlanda / 2021 / 93’

MIERCURI 11 MAI
Cinema Elvire Popesco
18:30 Grămezi de moloz / Terykony / Boney Piles – r: Taras Tomenko / Ucraina / 2022 / 80’ (doc.)
20:30 Partenonul / Partenonas / Parthenon – r: Mantas Kvedaravicius / Lituania, Ucraina, Franța / 2019 / 119’
Cinemateca Eforie
18:00 Doar o dată / Solo una vez / Just One Time – r: Guillermo Ríos Bordón / Spania / 2021 / 80’
20:00 Numere / Nomery / Numbers – r: Oleg Sentsov / Ucraina, Polonia, Cehia, Franța / 2020 / 104’
 
Programul complet este disponibil aici: ffe.ro/2022/filme-program/

--------------------
Festivalul Filmului European este organizat de Institutul Cultural Român, cu sprijinul financiar al Reprezentanței Comisiei Europene în România, în parteneriat cu EUNIC România, ambasadele, centrele și institutele culturale europene.

film

Despre autor

Difuzor GF
Material furnizat de prietenii sau partenerii noștri (Radio România Cultural, Fundația Cărturești, One World Romania, Zeppelin, Igloo media, Centrul Ceh, Centrul Național al Dansului, Graphicart-News, Asociația Ephemair, Poster Jam, Editura Cartea Copiilor, Editura Frontiera) sau provenind din arhiva Graphic Front, biblioteca Atelierului de grafică, sau alte surse. (menționate de fiecare dată la sfârșitul articolului)
Dacă dorești să distribui o informație din zonele noastre de interes, scrie-ne la adresa hello@atelieruldegrafica.ro